NADZIEJA

sTOWARZYSZENIE POMOCY oSOBOM bEZDOMNYM, uBOGIM ORAZ wYKLUCZONYM sPOŁECZNIE

IV Światowy  Dzień Ubogich
„Wyciągnij rękę
do ubogiego”

 

Aby wyciągnąć rękę do ubogiego, najpierw trzeba go dostrzec. I o to m.in. modliliśmy się dziś podczas Mszy św. z okazji IV Światowego Dnia Ubogich. Eucharystii w opolskiej katedrze przewodniczył bp Andrzej Czaja.
Po wspólnej modlitwie spotkaliśmy się przed Domem Nadziei, by ugościć naszych potrzebujących. Ze względu na obowiązujące ograniczenia epidemiczne tegoroczne Święto Ubogich było skromne. Posiłek na wynos, który od nas otrzymali, został  przygotowany dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli. 

Pomagać potrzebującym... Tak, żeby nie upokorzyć, nie realizować własnych pomysłów na cudze życie, nie robić łaski. Dawać i cieszyć się z radości otrzymującego. Pomaganie to wielka sztuka, uczymy się jej i będziemy się uczyć przez całe życie.  Zdarzają się sytuacje, że nie wiemy, w jaki sposób komuś pomoc. Ale wówczas wiemy, kto wie - Bóg nam podpowie właściwą drogę, a my mamy nadzieję, że zawsze zdołamy Go usłyszeć 🙏

ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH


   Na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2016 roku papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich, by zwrócić uwagę na potrzeby osób cierpiących niedostatek i borykających się z różnego rodzaju biedą. 
   III Światowy Dzień Ubogich w Opolu przebiegał pod hasłem „Podziel się ciepłem”. Mieszkańcy Opola i darczyńcy dzielili się z bezdomnymi ciepłymi kurtkami, kocami, śpiworami. Każdego roku ten dzień ma być przede wszystkim spotkaniem.

   Rozpoczyna się spotkaniem z Bogiem podczas uroczystej Eucharystii w opolskiej katedrze, by później zamienić się w spotkanie z mieszkańcami, włodarzami, duchownymi z naszej diecezji. W ten dzień na opolskim Rynku jest moc, jest radość, jest nadzieja. I jest refleksja: kto tak naprawdę komu pomaga, bo - jak podkreślał w orędziu na III ŚDU papież Franciszek- „biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa”...

   Światowy Dzień Ubogich to także okazja, by podziękować wszystkim, którzy pomagają pomagać, tym ludziom, których Bóg stawia na naszej drodze, a których nie sposób zliczyć:)  Wiele razy przekonujemy się, że rację miał ś.p. ks. Piotr Pawlukiewicz, mówiąc, że „Pan Bóg nie potrafi dawać mało”.

Światowy Dzień Ubogich 2019

w obiektywie Piotra Dobrowolskiego

Światowy Dzień Ubogich 2018

w obiektywie Piotra Dobrowolskiego