NADZIEJA

sTOWARZYSZENIE POMOCY oSOBOM bEZDOMNYM, uBOGIM ORAZ wYKLUCZONYM sPOŁECZNIE

O Nas

   Stowarzyszenie Nadzieja powstało w Opolu, by pomagać osobom bezdomnym, ubogim oraz wykluczonym społecznie. Naszym celem jest nie tylko doraźna pomoc żywnościowa, materialna i medyczna, ale także szukanie sposobów na wyjście z bezdomności i biedy.
   Stowarzyszenie powstało na bazie inicjatywy „Śniadania z Nadzieją”. W każdą sobotę spotykamy się z bezdomnymi i ubogimi przy wspólnym stole. Biały obrus i świeże bułki to tylko pretekst, by porozmawiać i pokazać, że pomimo niedoli, osoby z tzw. marginesu nadal są ważną częścią społeczeństwa.

   Śniadania do tej pory miały miejsce przy klasztorze o. Franciszkanów w Opolu, niebawem będziemy mogli świadczyć pomoc w szerszym zakresie w powstałym w Opolu Domu Nadziei.

Nasza Historia

 

    Zaczęło się niewinnie... Od kilku osób, które dostrzegły potrzebę i znalazły chęć, by ją zaspokoić. Ale jak?

   Głodnych nakarmić i ubrać, to jeszcze proste, ale  z Nimi być? Gdzie znaleźć miejsce, by nie ograniczać się tylko do przekazania osobom bezdomnym i potrzebującym bułek, herbaty i kolejnych spodni czy kurtki, ale by móc z nimi usiąść, porozmawiać, zapytać, co boli i czego potrzeba? A najbardziej potrzeba zwykłej rozmowy, zainteresowania, żartu czasami czy konkretnych wskazówek, jak i gdzie szukać pomocy.

   Bo nie tylko o pełny żołądek tu chodzi, ale o godność przede wszystkim. Godność, o którą trudno pod mostem, na ulicy, w samotności w skromnym mieszkaniu, bez środków do życia i bliskich osób, bez rodziny.

  Przywrócić godność ludziom na marginesie życia nie jest łatwo, ale przecież... Nadzieja jest w Bogu. On wie, jak to zrobić, wystarczy za nim iść...I tak idziemy już prawie dwa lata, dołączają do nas kolejne osoby, które Bóg stawia na naszej drodze...